Co uczyni z Ciebie wspaniałego kierownika projektu?

W przypadku każdej profesji są pewne cechy, które do niej predestynują. Nie bez powodu czasami słyszy się „Ty to byłbyś dobrym lekarzem”, „ Ty to się nadajesz na prawnika”.
Przez lata praktyki jako kierownik projektu obserwowałam siebie jak też moich kolegów i koleżanki na tym stanowisku. Starałam się zrozumieć jakie cechy charakteru pomagają i sprzyjają rozwojowi w Project Managemencie ,a jakie powodują, że ta droga nie jest najlepszy wybór.

 

Czy w dobie popularnych tekstów motywacyjnych „Możesz wszystko” powiem, że PM to zajęcie dla każdego? Nie, uważam, że nie. Czy zatem mogą tylko wybrani? Nie, z powodzeniem może go wykonywać mnóstwo ludzi tym bardziej, że jest coraz większe zapotrzebowanie na rynku pracy na tą rolę.

Zachęcam Cię jednakże do pewnej refleksji – przeczytaj artykuł i zadaj sobie pytania:

 • Czy któraś z wymienionych cech jest częścią Twojego charakteru?
 • dzie Cię wspierać czy będzie wyzwaniem?
 • Jesteś w stanie popracować nad przeszkodami czy jest to poza Twoim zasięgiem?

A teraz do brzegu Jakie cechy pomagają w pełnieniu roli PM’a?

 • Lubisz ludzi – brzmi jak oczywistość ale dlaczego o tym pisze? Bo niemalże we wszystkich obszarach obowiązków projektowych będziesz współpracować z innymi. Z ludźmi ustalasz zakres, terminy, to oni są na Twoich spotkaniach, to ich opóźnienia stają się Twoimi opóźnieniami itd. Nie ma szansy że zamkniesz się w pokoju ze swoim laptopem i projekt się będzie dział. Nie bez powodu też podkreślałam znaczenie KOMUNIKACJI w projekcie – jak to mówią „ do ludzi i przez ludzi”.
 • Jesteś otwarta/-y na pomysły innych – jako kierownik projektu będziesz robić burze mózgów czy teżżne inne sposoby poszukiwania rozwiązań. Przyjmij do wiadomości, że nawet jeśli jesteś ekspertem, ktoś inny może mieć dziś lepszy pomysł.
 • Akceptujesz zmiany– projekt sam w sobie jest zmianą. Zdarzy Ci się zmiana zakresu, będą zmieniać się członkowie zespołu a nawet losy projektu. To Twoja codzienność.
 • Masz dystans do siebie i umiesz przyznać się do błędów – wielokrotnie zdarzy Ci się pomylić, o czymś zapomnieć – ten jest idealny kto nic nie robi.  Nie rób z tego tragedii – przeproś i działaj dalej.
 • Umiesz prosić o pomoc – jako kierownik projektu będziesz korzystać z pomocy wszystkich, każdego członka zespołu. Nie dziś to jutro, nie w tym projekcie to w innym. Nie bój się prosić o pomoc lub przyznać, że czegoś nie wiesz. Nie musisz – po to kompletujesz specjalistów do projektu.
 • Chcesz rozwijać inteligencję emocjonalnątu chodzi mi o wyczuwanie nastrojów indywidualnych osób i działanie adekwatnie do nich. Nie zdarzyło Ci się nigdy iść do szefa z tą samą sprawą 2 raz a z zupełnie różnym efektem? Nie „piłuj” człowieka jak widzisz, że ma gorszy dzień – przyjdź następnego.
 • Jesteś wytrwała/-y w dążeniu do celu – jako PM będziesz motorem napędowym projektu. Nadawać mu tempo i kierunek . Jak porzucisz wóz to i konie się rozpierzchną.

Wyzwanie : 3- dniowy Projektowy Survival

24-26 Września 2019

Poznaj kompetencje, oswój narzędzia i zacznij przygodę w profesji przyszłości z podniesioną głową!

3 dni szkolenia na żywo, praktycznych przykładów z życia project managera, możliwość zadawania pytań oraz dostęp do powtórki dla zapisanych.

Jeśli będziesz na żywo, możesz wygrać nagrodę !!!!!

Jakie cechy czy też podejście do pracy będzie wyzwaniem?

 • Wolisz pracować sama/-a – jeśli to jest Twoim pryncypium to trudno Ci będzie jako PM. To, że inni będę wpływać na wyniki Twojego projektu będzie Cię frustrować. Jeśli jednak chcesz wziąć udział w projekcie to może rola specjalisty merytorycznego będzie dla Ciebie lepsza?
 • Plan dnia chcesz mieć wyryty w skale – to musisz się obłożyć kamieniami i rydelkiem Nie mówię tu o extremum, że nic nie można sobie zaplanować . Bez bazowego planowania ani rusz. Ale miej to na uwadze, że będą się zdarzać pożary i trzeba na nie zareagować. Dlatego to co Ci radzę: swoich obowiązków nie odkładaj na ostatnia chwilę!
 • Zmiany powodują u Ciebie chęć ucieczki – i nic w tym zdrożnego, że lubisz stabilność i przewidywalność. Po prostu tak masz. Realizując projekty robi się coś nowego, bez 100% gwarancji sukcesu i utartych ścieżek. Jeśli to nie Twoja bajka to przecież jest mnóstwo innych
 • Chcesz pracować nad swoja asertywnością – asertywność jest związana z zarządzaniem oczekiwaniami, interesariuszami oraz zakresem projektu .

Pamiętaj !

Twoim zadaniem nie jest zadowolenie wszystkich ale zrealizowanie celu biznesowego.

To nie znaczy, że masz ludzi zajeździć czołgiem ale to również nie robienia każdemu dobrze.

Jak coś jest do wszystkiego to jest do niczego – pamiętasz to?

Jeśli masz z tym trudności, to na początku drogi jako kierownik projektu pomagają konkretne narzędzia:  zatwierdzona karta projektu, RACI (czyli macierz ról projektowych) czy podział prac projektowych.

Jeśli myślisz o powyższym, gdzie widzisz swoją siłę?

Gdzie chcesz się doskonalić?

Podziel się swoją opinią, jeśli masz ochotę. 

Ania

Może zainteresować Cię również

Czy wiesz, skąd się biorą projekty?

Czy wiesz, skąd się biorą projekty?

Skąd się biorą projekty? Co powoduje, że w firmach pojawiają się inicjatywy projektowe? Co sprawia, iż na scenie pojawia się kierownik projektu? Aby odpowiedzieć sobie na te pytania, trzeba zacząć od podstaw, czyli wiedzy na temat istoty projektów jako takich....

Zapisz się na mój

PROJEKTOWY NEWSLETTER

  i odbierz mini poradnik

„Jak zarządzać projektem?”

WITAJ NA MOIM BLOGU

Nazywam się Anna Wojdył.

Pomagam zacząć i kontynuować przygodę z zarządzaniem projektami oraz rolą project managera. Niezależnie czy jesteś na etacie, w małej firmie czy dużej, czy też pracujesz u siebie.

Stawiam na prosty język, konkrety i przykłady z życia. Ten prosty zestaw najlepiej wyjaśnia zawiłości zarządzania projektowego.

Udowadniam, że można prowadzić projekty z satysfakcją i bez zbędnego stresu, jednocześnie budując silną  pozycję profesjonalnego project managera.

ZAPISZ SIĘ DO PROJEKTOWEGO NEWSLETTERA i odbierz poradnik ”Jak zarządzać projektem?”

DARMOWY KURS: Czy rola Project Managera jest dla Ciebie?

darmowy kurs email

Program TWÓJ PIERWSZY PROJEKT

kurs Twój Pierwszy Projekt

Warsztaty JAK ZOSTAĆ PROJECT MANAGEREM?

Facebook

Instagram

This error message is only visible to WordPress admins

Error: No feed found.

Please go to the Instagram Feed settings page to create a feed.