Czy Project Manager to tylko zawód?

maj 29, 2020 | Projekty od podstaw, Zarządzanie projektowe

Czy wiesz, że rola project managera nie jedną ma twarz i ”imię”? Czy wiesz, że wiele inaczej zwanych zawodów bazuje na zarządzaniu projektowym i bez odpowiedniego oręża wiedzy i narzędzi ani rusz? Możesz nie tylko ode mnie usłyszeć, że można nie mieć ”plakietki ” project manager przy nazwisku, ale być W ROLI kierownika projektu.

O co chodzi? Właśnie o to, iż stanowisko nazywa się inaczej, ale obowiązki,  które się w ramach jego wykonuje ją tożsame z obowiązkami project managera, czyli m.in.:

  • określenie celu do zrealizowania,
  • zebranie oczekiwań w stosunku do niego,
  • zaplanowanie realizacji tej inicjatywy,
  • dobranie zespołu,
  • realizacja zadań prowadzących do realizacji celu,
  • reagowanie na różne nieprzewidziane sytuacje,
  • prowadzenie komunikacji z klientem i z zespołem,
  • oraz po wszystkim podsumowanie wykonanie zadania.

Te wszystkie zadania bazują na zarządzaniu projektami i podstawowa wiedza o tym, jak się je prowadzi, jest niezbędna. W wielu obszarach biznesowych zarządzanie projektami jest realizowanie zupełnie nieświadomie. Warto więc poznać wybrane branże czy też konkretnie stanowiska, w których pojawia się zarządzanie projektowe jako narzędzie realizowania obowiązków do niego przypisanych.

Organizator ślubów

Typowy przykład zarządzania projektowego. Znajdziemy tam konkretny, unikatowy cel (każdy ślub i przyjęcie weselne jest inne) – cel ten jest ograniczony czasem jak i budżetem. Wymogi określane są z parą młodą,  a wszystkie działania mają doprowadzić do z góry oczekiwanego efektu.

Organizator podróży

Zakres kompetencji projektowych jest tutaj dość podobny, jak we wcześniejszym przykładzie. Mamy konkretny cel, z określonym budżetem, a także harmonogramem  i atrakcjami danego wyjazdu /wycieczki.  Organizator współpracuje też zazwyczaj z wieloma zewnętrznymi podwykonawcami (firma transportowa, linie lotnicze, właściciele hoteli), aby klient dostał to, czego oczekiwał i był zadowolony z urlopu.  Niejednokrotnie trzeba reagować na wiele nieprzewidzianych okoliczności, jak też mierzyć się z wieloma ryzykami.

Organizacja eventów

W tej branży również mamy do czynienia  z zarządzaniem projektowym, gdzie celem jest organizacja wydarzenia  – koncertu, konferencji, ”zlotu” fanklubu, imprezy integracyjnej.  Spektrum jest właściwie nieograniczone.  Jak i w poprzednich przypadkach musimy określić specyfikę wydarzenia oraz jakie usługi/atrakcje towarzyszące mają być dodatkowo zrealizowane (zakres projektu). Zarządzamy też podwykonawcami, zespołem, przekazanym budżetem, aby dane wydarzenie było sukcesem danego dnia.

Agencje reklamowe

Zarządzanie projektami używane jest tutaj jako narzędzie do realizacji celów klienta: organizacji kampanii reklamowych i mniejszych przedsięwzięć, służących promocji firmy. Zarówno w przestrzeni online, jak i offline. Każdy tzw. account manager obsługujący danego klienta jest jednocześnie project managerem danej kampanii czy też innego wydarzenia uzgodnionego z klientem. Wiele z osób pracujących w takich rolach mówi, iż niezwykle istotne w tym wypadku jest dokładne określenie oczekiwań klienta, aby reszta zadań przebiegła w miarę spójnie i bezproblemowo.

Branża budowlana

W tym obszarze właściwie każda inicjatywa jest projektem samym w sobie. Można znaleźć tu małe przedsięwzięcia typu: remont kuchni czy też ogromne projekty, typu budowa osiedla czy też obwodnicy co jest projektem liczonym w miesiącach czy latach.

Zarządzanie funduszami unijnymi

Wydatkowanie środków odbywa się tutaj przez realizację konkretnych projektów inwestycyjnych. Konieczny jest wniosek, bardzo często także biznesplan, harmonogram realizacji inwestycji itd.  W przypadku projektów unijnych mamy dość specyficzny przypadek tzw. sparowanych project managerów. Projektem zarządza zarówno osoba zajmująca się daną inwestycją z ramienia EU, jak i też sam beneficjent wdrażający daną inicjatywę czy inwestycję u siebie.

Przygotowywanie strategii biznesowych

Jest wiele mniejszych i większych podmiotów, przygotowujących strategie rozwoju dla przedsiębiorców. Można tu mówić o planach krótko- lub długokresowych, nakierowanych na dany teren/ kraj planach ekspansji czy też wyjścia z kryzysu. Niezmiennie jednak praca ta opiera się na zarządzaniu projektem, począwszy od badania rynku, przez opracowanie i konsultację planu, aż do jego wdrożenia.

No i na koniec: Zarządzanie własnym biznesem

Czasami okazuje się,  że tu sprawa jest nie do końca oczywista. Niemniej jednak każdy, kto zaczyna i prowadzi swoją własną firmę, ma do czynienia z mniejszymi lub większymi projektami. W związku z tym iż prowadzenie biznesu jest bardzo szerokim obszarem, to prowadzonych projektów może być w nim dziesiątki. Jednym z pierwszych większych wyzwań jest start, gdzie opracowanie strategii i planu jak też jego wdrożenie, stanowi pierwszy klucz do sukcesu. Następnie mamy projekty polegające na opracowaniu i rozwoju usług czy też produktów.  Kolejnymi, które można wymieniać to wdrażanie np. systemów obsługujących wybrane procesy.  Często mamy też do czynienia z optymalizowaniem czy też usprawnianiem funkcjonujących już w organizacji procesów.  Zatem bycie przedsiębiorcą, niezależnie od wielkości czy też skali, daje niesamowite pole do prowadzenia różnego rodzaju projektów.

Wspomniane stanowiska czy też branże to tylko przykłady, które pokazują różnorodność sytuacji czy też ról, w jakich zarządza się projektami, mimo iż te działalności nie są tak nazywane. Podobnie można mówić o osobach, które je prowadzą- nie jest konieczny tytuł Project Managera, aby rzeczywiście wypełniać jego obowiązki. Rola Project Managera jest na tyle dynamiczny i rozwojowa,  że nie sposób ją  zamknąć w ramy konkretnej branży czy stanowiska.

 

Jeśli myślisz o skierowaniu swoich kroków w stronę roli Project Managera, to mogą Cię zainteresować czerwcowe warsztaty  „Jak zostać Project Menadżerem”?

 

Kliknij grafikę poniżej i sprawdź szczegóły.
Przy zapisach do 7 czerwca możesz skorzystać z ceny przedsprzedażowej. 

Może zainteresować Cię również:

Poznaj narzędzia do zdalnej komunikacji

Poznaj narzędzia do zdalnej komunikacji

Praca i prowadzenie projektów w trybie zdalnym z wiadomych przyczyn - zyskuje w ostatnim czasie na popularności. Jeśli jednak stanowi ona dla Ciebie zupełną nowość, możesz obecnie znajdować się na etapie poszukiwania najlepszych narzędzi, wspierających zdalną...

WITAJ NA MOIM BLOGU

Nazywam się Anna Wojdył.

Pomagam zacząć i kontynuować przygodę z zarządzaniem projektami oraz rolą project managera. Niezależnie czy jesteś na etacie, w małej firmie czy dużej, czy też pracujesz u siebie.

Stawiam na prosty język, konkrety i przykłady z życia. Ten prosty zestaw najlepiej wyjaśnia zawiłości zarządzania projektowego.

Udowadniam, że można prowadzić projekty z satysfakcją i bez zbędnego stresu, jednocześnie budując silną  pozycję profesjonalnego project managera.

ZAPISZ SIĘ DO PROJEKTOWEGO NEWSLETTERA i odbierz poradnik ”Jak zarządzać projektem?”

DARMOWY KURS: Czy rola Project Managera jest dla Ciebie?

darmowy kurs email

Program TWÓJ PIERWSZY PROJEKT

kurs Twój Pierwszy Projekt

Warsztaty JAK ZOSTAĆ PROJECT MANAGEREM?

Facebook

Instagram

This error message is only visible to WordPress admins

Error: No feed found.

Please go to the Instagram Feed settings page to create a feed.