Czy wiesz, skąd się biorą projekty?

maj 12, 2020 | Projekty od podstaw

Skąd się biorą projekty? Co powoduje, że w firmach pojawiają się inicjatywy projektowe? Co sprawia, iż na scenie pojawia się kierownik projektu? Aby odpowiedzieć sobie na te pytania, trzeba zacząć od podstaw, czyli wiedzy na temat istoty projektów jako takich. Potrzebne jest zatem wyjaśnienie: czym jest projekt?

Zaglądając do jednego z wielu oficjalnych słowników lub też „googlując” to pojęcie, możesz znaleźć taką oto definicję:

Projekt jest to zaplanowane na pewien czas przedsięwzięcie, którego celem jest osiągnięcie w określonym terminie określonych rezultatów”.

Brzmi to dość encyklopedycznie, więc wyjaśnię to nieco prościej:

Projekt to przedsięwzięcie lub seria połączonych ze sobą grupy zadań, dotyczących zazwyczaj nie jednej, ale grupy osób, które ma wytworzyć dany produkt lub rozwiązać jakiś problem. Przedsięwzięcie to realizowane jest w ramach ograniczonych zasobów (takich jak ludzie czy budżet) oraz w ściśle określonym czasie.

Tak więc widzisz, że jest to ciąg działań zmierzający do jakiegoś celu. Projekty nigdy nie są więc działaniami w stylu: „biegniemy, ale jeszcze nie wiemy dokąd”. Zawsze są to działania, które mają osiągnąć jakiś zamysł. Stąd też definicja projektu, która uwzględnia ten efekt końcowy, uzupełniony potencjałem zespołu. To właśnie jego ukierunkowane działania są w stanie wytworzyć nietypowy produkt, mając cały czas na uwadze ograniczoność dostępnych zasobów. Nie zawsze będzie to produkt fizyczny, ponieważ możemy mówić o aplikacji webowej, e-booku, czy nawet procesie jako takim.

Czym jest zarządzanie projektami?

 

To kierowanie wspomnianym wcześniej przedsięwzięciem, które ma doprowadzić do konkretnego efektu. Dzieje się to dzięki umiejętnej żonglerce dostępnymi zasobami (wśród których znajduje się np. czas, ludzie czy budżet), aby właśnie osiągnąć cel, który tym wszystkim działaniom przyświeca.

Zarządzanie projektem ma oczywiście swoje fazy, takie jak: inicjacja, planowanie, realizacja i zamknięcie. Stosujemy również różne procesy, aby zrealizować cel projektu, np.: angażowanie interesariuszy, zarządzanie zmianą, zarządzanie ryzykiem, monitorowanie i kontrolowanie postępu.

Wisienką na torcie (w moim osobistym odczuciu) są kompetencje miękkie project managera, które jak klamra – scalają fazy i procesy, a jednocześnie pomagają zrealizować cel projektowy.

Geneza – skąd się biorą projekty?

Przejdźmy zatem do konkretów. Oto 6 głównych powodów, dla których inicjowane są projekty: 

  • wymagania rynkowe;
  • biznesowa potrzeba zwiększenia zysku;
  • zgłoszenia klienta;
  • wymagania prawne;
  • poprawa wizerunku firmy;
  • wymóg szczebla kierowniczego.

Poniżej znajdziesz krótkie omówienie każdego z tych wyzwalaczy inicjatyw projektowych. 

Wymagania rynkowe

Jeżeli mowa o uruchamianiu projektu dlatego, że zmuszają nas do tego wymagania rynkowe, to przykładem może być cyfryzacja usług bankowych. Jakiś czas temu wymaganiem rynkowym było to, że przelewy powinny być dostępne w formie elektronicznej. Każdy bank, który nie miał tego w swojej ofercie, szybko zyskiwał miano „dinozaura” w branży. Ten przykład jest właśnie wymaganiem rynkowym, które zmusiło banki do tego, by uruchomić projekty i opracować system do elektronicznych przelewów.

Biznesowa potrzeba zwiększania zysku

Drugim przykładem sytuacji inicjujących projekty jest czysto biznesowa potrzeba zwiększania zysku. Chodzi tutaj na przykład o powstawanie konkurencyjnych produktów, albo projekty dotyczące optymalizacji wybranych procesów. W ten sposób można znacznie zmniejszyć ich koszty lub przenieść zasoby na inne zadania w ramach danej inicjatywy.

Zgłoszenia klienta

Kolejnym powodem rozpoczynania nowych projektów są sami klienci. Co to oznacza? Otóż istnieje wiele firm, które realizują projekty dla klientów zewnętrznych. W takiej sytuacji po prostu zgłasza się ktoś, kto potrzebuje konkretnego wsparcia czy przeprowadzenia przez proces zmian. Takie zgłoszenie ze strony klienta daje pomysł i wskazuje na efekt, na którym trzeba się skupić.

Wymagania prawne

Wymagania prawne to jest punkt na drodze to projektu, ponieważ dużo projektów powstaje przez zmianę wymagań prawnych. Dobrym tego przykładem jest zmiana sposobu zarządzania danymi klientów, czyli tzw. Rodo, która swojego czasu siała prawdziwy postrach wśród przedsiębiorców. Znaczna część firm, mających duże bazy klientów, otwierała dość skomplikowane projekty właśnie po to, aby dostosować się do nowych wymagań prawnych.

Poprawa wizerunku firmy

Wiele firm od jakiegoś czasu podejmuje się projektów, podczas których wprowadza np. zasadę zero waste czy redukuje ilość opakowań. To również są działania, które wymagają rozpisania projektu. Trzeba ocenić rentowność zmiany opakowania, jakość materiałów, dogodny czas na tego rodzaju zmiany. Wbrew pozorom są to więc bardzo konkretne projekty.

Wymóg szczebla kierowniczego

Projekty inicjowane w ten sposób to sztandarowy przykład celów na zasadzie: „Szef chce i już!”. Tak też bywa i myślę, że wielu z nas odnajdzie się w tym obszarze. Pomysły szczebla kierowniczego nie zawsze muszą być zupełnie nietrafione, szczególnie kiedy wynikają z obserwacji przemian, jakie zachodzą w branży. Ważne jest jednak, żeby jasno określić, do czego ten projekt ma prowadzić, żeby nie biegać z pustą taczką.

 

Wymienione powyżej inicjatywy to tylko przykłady sytuacji, które inicjują projekty w firmach. Różnorodność inicjatyw projektowych najlepiej pokazuje, jak wiele działań może być projektami, nawet jeśli do tej pory nie były tak określane. Bardzo często jest przecież tak, że prowadzisz projekty i zupełnie nie zdajesz sobie sprawy z rangi takiego przedsięwzięcia!

Kiedy jednak zgromadzisz podstawową wiedzę o projektach i zaczniesz realizować je intencjonalnie, będziesz budować szereg kluczowych doświadczeń w drodze do roli project managera.

 

Jeśli chcesz świadomie skierować swoją ścieżkę kariery w stronę project managera, zapraszam Cię na bezpłatny webinar ”Jak zostać menadżerem projektów?”

Jeśli:

Chciałabyś wiedzieć, co zrobić, aby zostać menadżerem projektów…..

Nie wiesz, od czego zacząć i jaka wiedza jest Ci potrzebna na początku?

Chcesz wiedzieć, jakie drogi prowadzą do tej roli?

 Zapraszam Cię na bezpłatny webinar 25 maja 2020 o godz.20.30.

Klikając  przycisk, zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych przez Annę Wojdył w celu otrzymania praktycznych e-maili, a tym samym wysyłania mi informacji o produktach blogowych, usługach, promocjach lub nowościach zgodnie z polityką prywatności.

Może zainteresować Cię również:

Poznaj narzędzia do zdalnej komunikacji

Poznaj narzędzia do zdalnej komunikacji

Praca i prowadzenie projektów w trybie zdalnym z wiadomych przyczyn - zyskuje w ostatnim czasie na popularności. Jeśli jednak stanowi ona dla Ciebie zupełną nowość, możesz obecnie znajdować się na etapie poszukiwania najlepszych narzędzi, wspierających zdalną...

WITAJ NA MOIM BLOGU

Nazywam się Anna Wojdył.

Pomagam zacząć i kontynuować przygodę z zarządzaniem projektami oraz rolą project managera. Niezależnie czy jesteś na etacie, w małej firmie czy dużej, czy też pracujesz u siebie.

Stawiam na prosty język, konkrety i przykłady z życia. Ten prosty zestaw najlepiej wyjaśnia zawiłości zarządzania projektowego.

Udowadniam, że można prowadzić projekty z satysfakcją i bez zbędnego stresu, jednocześnie budując silną  pozycję profesjonalnego project managera.

ZAPISZ SIĘ DO PROJEKTOWEGO NEWSLETTERA i odbierz poradnik ”Jak zarządzać projektem?”

DARMOWY KURS: Czy rola Project Managera jest dla Ciebie?

darmowy kurs email

Program TWÓJ PIERWSZY PROJEKT

kurs Twój Pierwszy Projekt

Warsztaty JAK ZOSTAĆ PROJECT MANAGEREM?

Facebook

Instagram

This error message is only visible to WordPress admins

Error: No feed found.

Please go to the Instagram Feed settings page to create a feed.