Seria: Jak zostać Project Managerem? Case Study Karoliny

Jak zostać menadżerem projektów? to pytanie zadaje sobie wiele osób które chcą spróbować swoich sił w tej profesji. A i świat będzie ich potrzebował, bo tzw. design thinking i myślenie strategiczne jest w cenie dla biznesów, które chcą się dynamicznie rozwijać realizując inicjatywy angażujące wiele osób.

Udało mi się namówić Karolinę, z którą jakiś czas temu pracowałam przez prawie dwa lata aby opowiedziała swoja historię. Osobiście nazywam Karolinę „oszlifowanym diamentem” ponieważ dołączając go mojego działu projektowego miała dość blade pojęcie o tym jak się obchodzić z takim cudem jak projekt a teraz już nie ma na nią mocnych!

No dobra, już teraz do rzeczy:

Karolina, jak Ty tłumaczysz znajomym czy rodzinie kim jest właściwie kierownik projektu i co on  robi?

Wydaje się to oczywiste a jednak nie jest. Spotkałam się z różną percepcją ludzi jeśli chodzi to tą profesję. Dla niektórych Project Manager to ktoś kto nie robi nic poza przesyłaniem e-maili innym osobom odpowiedzialnym za konkretne zadania. 

Dla mojej 7-córki to ktoś kto siedzi cały czas przed komputerem i łączy się na telekonferencje. Ja osobiście uważam, że Project Manager to osoba odpowiedzialna przeprowadzenie pożądanej zmiany w ustalonym terminie w ramach określonego budżetu. Będąc w tej roli musimy ustalić czym jest zmiana, opisać ją, rozłożyć na czynniki pierwsze i zaplanować co należy zrobić krok po kroku aby zmiana dokonała się z sukcesem. To oczywiście nie wszystko, Kierownik Projektu koordynuje całą zmianę korzystając z wiedzy eksperckiej wielu ludzi, monitoruje i raportuje postępy projektu lub ewentualne problemy czy ryzyka swojemu zleceniodawcy (sponsorowi projektu).

Jak doszłaś do tego, że taki zawód istnieje?

O tym, że ten zawód istnieje wiedziałam odkąd zaczęłam poruszać się po rynku pracy. Często przeglądając portale z ogłoszeniami,miałam wrażenie, że były zalane były ofertami dla Project Managerów ale w tamtym czasie wymagania co do kandydatów na to stanowisko wydawały mi się niestety nie do spełnienia.

A było to kiedy?

Jeszcze w czasach studenckich.

Czy łatwo Ci było podjąć decyzję o spróbowaniu swoich sił w zarządzaniu projektem?

Tak, decyzja była dla mnie oczywista chociaż przyznaję, że o mojej szansie rozwoju w tym zawodzie zadecydowało szczęście. W 2012 roku dołączyłam do dużej firmy zajmującej się handlem detalicznym, przystępując do programu rozwojowego kształcącego przyszłą kadrę kierowniczą. Jednakże jakąś chwilę po ukończeniu programu moja córka zaczęła chodzić do przedszkola przez co moja mobilność znacznie się ograniczyła, a to było problematyczne dla moich przełożonych. Wtedy aby zatrzymać mnie w firmie zaproponowali mi inną rolę – Project Managera.

Jakie miałaś odczucia na początku swojej przygody?

Na początku byłam podekscytowana nowymi wyzwaniami ale z tylu głowy pojawiały się myśli i obawy czy sobie poradzę. O procedurach w sklepie, audytach wiedziałam wszystko ale Project Management był dla mnie czymś zupełnie nowym i nieznanym.

Czy to jest profesja dla każdego?

Myślę, że dla każdego kto chce to robić. Z moich obserwacji wynika, że zarówno ekstrawertycy jak i introwertycy odnajdują się w tej roli. Ta praca wiąże się z kooperacją z wieloma ludźmi, analizą danych, umiejętnością komunikacji i prezentacji. Wszystko to da się wypracować- trzeba tylko chcieć.

Czy Twoj dzień czy tydzień pracy są do siebie podobne?

I tak i nie :P. Cykliczność w pracy projektowej jest naturalna. Muszę organizować regularne spotkania ze sponsorem, grupą projektową i raportować postępy. Natomiast każdy projekt dzieli się na fazy w każdej fazie koordynuję inne aktywności. Poza tym w projekcie często pojawiają się jakieś przeszkody, które musimy ominąć to wymaga dodatkowego wysiłku i często mobilizacji wielu osób. Konkludując, nawet jeśli mój kalendarz wyglada monotonnie to prawda jest taka, że w każdym tygodniu można spodziewać się „niespodzianek” i nagłych zwrotów akcji.

Jakie umiejętności są potrzebne aby zostać menadżerem projektu? Od czego zacząć i co wg Ciebie jest najważniejsze?

Obsługa komputera – w szczególności MS Office – to bezwględna konieczność. Poza tym Project Manager powinien umieć analizować dane i umiejętnie łączyć ze sobą fakty. Ważna jest również sprawność w komunikacji,  język angielski jest wymagany praktycznie wszędzie a dodatkowe języki będą zawsze atutem.

Jakie cechy charakteru pomagają project menadżerowi?

Jeśli chodzi o cechy charakteru to przede wszystkim otwartość, elastyczność nieustępliwość w dążeniu do celu, łatwość w nawiązywaniu relacji i cechy przywódcze i negocjacyjne.

Jak kształtują się zarobki kierowników projektów ? Czy jest to smakowity kąsek?

To wszystko zależy of regionu, firmy, naszego doświadczenia. Rozpiętość jest bardzo duża od 5 000 – 20 000 zł brutto.

Czy jest to zajęcie którego można się podjąć w każdym wieku?

Tak, wiek nie gra roli liczą się zapał i cechy oraz umiejętności o których wcześniej wspomniałam.

Co najbardziej lubisz w swoim zajęciu menadzera projektu?

Brak rutyny, każdy projekt jest inny. Z każdym zrealizowanym projektem robię „Lessons Learned” – taki rachunek sumienia dzięki któremu wyciągam wnioski co mogłabym zrobić lepiej następnym razem. Dzięki tej pracy poznaję wielu nowych i ciekawych ludzi, zdarza się tez podróżować.

A co najmniej?

Project Manager jest sercem projektu ale niestety podobnie jak w ciele człowieka tak i w pracy nie jest bytem niezależnym. Brak chęci współpracy ekspertów czy brak decyzyjności sponsora może znacznie wpływać na jakość naszej pracy i wyniki projektu. Jest to uciążliwe bo odpowiadamy  holistycznie za cały projekt a niestety o jego powodzeniu decyduje wiele czynników. Trzeba się przez to umieć liczyć z wyzwaniami a czasem porażkami.

No dobrze, uznajmy, że młoda osoba na początku swojej ścieżki zawodowej chciałaby spróbować swoich sił jako kierownik projektu? Jak spróbować w bezpiecznych warunkach?

Najlepiej znaleźć sobie „projekt” w życiu codziennym (organizacja imprezy, ślubu, budowa domu, remont mieszkania itp) i starać się podejść to tego zadania jak Project Manager.

Czy kompetencję kierownika projektu można wykorzystać poza pracą?

Tak, tak ja wcześniej wspomniałam później takie projektowe podejście przydaje się bardzo przy realizacji własnych inicjatyw które wymagają planowania, organizacji, współpracy z ludźmi i komunikacji.

 

Dołącz do darmowego kursu e-mail

CZY ROLA MENADŻERA PROJEKTU JEST DLA CIEBIE?

Nie wiesz, na czym polega rola kierownika projektu, czy to jest Twój świat, co Cię czeka? Dołącz do mojego autorskiego, DARMOWEGO programu.

Ostatnie pytanie: co robisz aby zrelaksowac sie po całym tygodniu pracy i nabrać sił na następny?

Jednak ta praca wiąże się z wielogodzinnym wysiłkom umysłowym przed komputerem każdego dnia,dlatego w trakcie weekendu staram się aktywnie spędzić czas- spacery z psem, wyjazdy w góry, spotkania z przyjaciółmi alternatywnie wybieram czasem leniwy weekend z najbliższymi.

Dziękuję za rozmowę Karolina i powodzenia!

Dziękuję również.

To pierwszy artykuł z serii: Będę Kierownikiem Projektu. W planie są kolejne.

Jeśli chciałbyś zadać jakieś konkretne pytanie jedenmu z przyszłych bohaterów, napisz je proszę w komentarzu.

Jeśli uważasz, że artykuł może komuś pomóc, podziel się.

Może zainteresować Cię również

Czy wiesz, skąd się biorą projekty?

Czy wiesz, skąd się biorą projekty?

Skąd się biorą projekty? Co powoduje, że w firmach pojawiają się inicjatywy projektowe? Co sprawia, iż na scenie pojawia się kierownik projektu? Aby odpowiedzieć sobie na te pytania, trzeba zacząć od podstaw, czyli wiedzy na temat istoty projektów jako takich....

WITAJ NA MOIM BLOGU

Nazywam się Anna Wojdył.

Pomagam zacząć i kontynuować przygodę z zarządzaniem projektami oraz rolą project managera. Niezależnie czy jesteś na etacie, w małej firmie czy dużej, czy też pracujesz u siebie.

Stawiam na prosty język, konkrety i przykłady z życia. Ten prosty zestaw najlepiej wyjaśnia zawiłości zarządzania projektowego.

Udowadniam, że można prowadzić projekty z satysfakcją i bez zbędnego stresu, jednocześnie budując silną  pozycję profesjonalnego project managera.

ZAPISZ SIĘ DO PROJEKTOWEGO NEWSLETTERA i odbierz poradnik ”Jak zarządzać projektem?”

DARMOWY KURS: Czy rola Project Managera jest dla Ciebie?

darmowy kurs email

Program TWÓJ PIERWSZY PROJEKT

kurs Twój Pierwszy Projekt

Warsztaty JAK ZOSTAĆ PROJECT MANAGEREM?

Facebook